ŠITÍ S
PROJEKTOREM
promítni si střih na látku bez
zdlouhavého tisknutí a lepení papírů
Z PDF rovnou na látku!
Jak přeskočit zdlouhavou přípravu papírového střihu a jak dostat obrysy jednotlivých dílů oděvu přímo na látku? PROMÍTNI SI JE!
Jak to funguje?
Projektor připevni na strop, zkalibruj obraz, aby jeho velikost odpovídala skutečnému měřítku, a přímo z počítače promítni střihy na řezací podložku.
Co všechno potřebuješ?
- Projektor
- Držák (ke stropu, ke zdi, přenosný)
- Zdroj obrazu (notebook, tablet, mobil)
- Propojení projektoru a zdroje obrazu (kabel, wifi)
- Řezací podložka a kolečko
Proč používat projektor?
Čas
Už nemusíš ztrácet čas s tisknutím mnoha stránek a jejch následným stříháním, slepováním a obkreslováním.
Peníze
Jedinou investicí je koupě projektoru. Ušetříš peníze za barvu, papíry a izolepu, nebo za tisk A0 v copy centru.
Ekologie
Nepotřebuješ žádný papír, protože střih promítáš přímo na látku. Bez skladování střihů navíc ušetříš místo.
Důležité pojmy ve světě projektorů
Projekční vzdálenost
Vzdálenost čočky projektoru od promítací plochy. Projektory pro šití potřebují kratší projekční vzdálenost, než je vzdálenost stropu od řezací podložky (kolem 1,5-0,8 metru).
Projekční plocha
Velikost promítaného obrazu. Čím blíž je projektor k řezací podložce, tím je projekční plocha menší. Projektory s kratší projekční vzdáleností dokáží promítat větší obraz než projektory s delší projekční vzdáleností.
Svítivost
Světlo, jaké je projektor schopen vyvinout. Čím více lumenů, tím jasnější obraz projektor promítá. Svítivost je důležitá při stříhání látky v nezatemněné místnosti. Svítivost je nižší u projektorů se zabudovanou baterií.
Nativní rozlišení
Nejvyšší rozlišení, které může projektor zobrazit. Čím vyšší je nativní rozlišení, tím kvalitnější je obraz. Pro šití je potřeba nativní rozlišení alespoň 1280×720.
Kontrast
Rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem obrazu. Čím je vyšší, tím kvalitnější je obraz a rozpoznatelnější detaily. U projektorů pro šití postačí hodnoty od 2 000:1.
Korekce lichoběžníkového zkreslení
Pokud není projektor upevněn kolmo nad řezací podložkou, je potřeba upravit lichoběžníkové zkreslení, aby nebyl obraz na jedné straně širší než na druhé.
Přidej se do facebookové skupiny
"Šití s projektorem"
a sdílej své otázky, fotky s projektory i nové nápady.
"Lucinko, chtěla bych ti velice poděkovat za tvou výuku a profesionální přístup při vytváření videí a návodů pro projektor. Bez tebe bych nezvládla vůbec nic. Těch večerů a nocí, co jsi se mnou strávila, abych mohla pracovat v programech, o kterých jsem vůbec nevěděla, že něco takového existuje. Byl to boj, protože já pracuji úplně mimo obor a nikdy bych si bez tebe na toto netroufla. Neříkám, že umím úplně všechno, ale zvládly jsme to spolu a budu se těšit na další tvoje předávání informací. Teď už v nějakém kurzu, kde si společně něco ušijeme. Nepřestanu tě obdivovat za to, žes nám tyhle informace, za které se dnes platí zlatem, předávala."
Bobinka
"Dnes mě manžel překvapil, už se nemohl dívat, jak se trápím s tisknutím, lepením, překreslováním na perlan a následně na látku, a tak v rámci šetření tiskárny a naší vinotéky zainvestoval a koupil mi projektor. Posadil mě za počítač, pustil mi videa od Nerdlenky, a uč se. Videa jsou krásně přehledná, vše co potřebuji jsem tam našla a i blondýna jako já díky nim spustila svůj první střih přes projektor. Tekže bych všem, kdo váhají, chtěla doporučit: nebojte se a učte se!"
Veronika
Jak si vybrat projektor
Existuje ideální projektor pro všechny?
Stejně jako neexistuje střih, který sedí všem, neexistuje ani projektor, který bude vhodný do každé šicí dílny. Zálěží na mnoha faktorech jako například výška stropu, velikost promítací plochy, zatemnění a rozpočet. Proto musíš nejprve zjistit, jaký projektor je pro tebe ten pravý.
Většina projektorů byla navržena pro promítání na svislý povrch jako plátno nebo zeď. Pro naše účely projektor otočíme, aby směřoval dolů na řezací podložku. Vzdálenost projektoru, který visí na stropě, k podložce, ale bývá většinou menší, než vzdálenost projektoru od plátna, na kterou jsme zvyklí například ve škole. Proto musíme volit projektory s krátkou projekční vzdáleností, které i z jednoho nebo dvou metrů dokáží promítat dostatečně velký obraz. Jedná se o miniprojektory a takzvané ultra short throw projektory (UST). UST projektory se dokonce dají umístit přímo na stůl, na který promítají, ale jsou výrazně dražší.
PROJEKČNÍ VZDÁLENOST = vzdálenost čočky projektoru od plochy, na kterou se promítá
Projekční vzdálenost se nerovná vzdálenosti stropu od řezací podložky. Nezapomeň k projekční vzdálenosi připočítat 20-30 cm. Čočka projektoru totiž není umístěna přímo u stropu, ale musíš počítat s délkou projektoru a upevněním.
Jak daleko je moje řezací podložka od stropu?
>160 cm
miniprojektor
80-160 cm
Některé druhy miniprojektorů nebo mini projektor se zrcadlem
<80 cm
UST projektor
Zaujal tě projektor a chceš vědět víc?
Úvodní průvodce
Zajímá tě, jak vybrat ten správný projektor, jak ho připevnit ke stropu nebo jak propojit projektor s počítačem?
Průvodce kalibrací
Chceš vědět, jak připevnit projektor ke stropu a jak ho nastavit, aby promítal na látku velikost, která odpovídá skutečnosti?
Tipy pro promítání střihů
Máš střih, který není určený pro projektor a potřebuješ ho upravit? Chceš zobrazit jenom svůjí velikost nebo ztmavit linky?