Ušij si plyšové
MIKROUŠE

Plyšáci ve tvaru virů a bakterií potěší nemocné děti i milovníky vědy.

Jaké mikrouše si ušiješ?

E-Kolin
(Escherichia coli)

Bakterie E-Kolin žije v našich střevech, kde nám pomáhá s trávením. Problém nastane, když se E-Kolin v těle přemnoží, dostane se ze střev někam jinam a nebo se nám do těla dostane jeho nebezpečná forma, která produkuje toxiny. Potom nám E-Kolin způsobí průjem.

Strepťák
(Streptococcus pyogenes)

Bakterie, které mají tvar kuliček se jmenují koky. Když se kuličky spojí do řetízku, tak jim říkáme streptokoky. Někteří strepťáci žijí i na naší kůži  a neškodí nám. Strepťák pyogenes nás ale může pěkně potrápit angínou, zánětem středního ucha nebo imeptigem.

Varicelka
(Varicella-zoster virus)

Virus Varicelka způsobuje plané neštovice, které sice nejsou tak  nebezpečné jako ty pravé, ale i tak nás dokáží potrápit puchýřky a svěděním. Neštovicemi se můžeme nakazit jen jednou, ale Varicelka v nás zůstává i po vyléčení a při oslabení nám  může vyvolat pásový opar

Pan Rýmička
(Rhinovirus)

Rýmu nám může způsobit i alergie, ale nejčastějším důvodem našeho smrkání je Pan Rýmička. Pan Rýmička má rád vlhké a chladné počasí na jaře a na podzim, a proto nazýváme nemoc, kterou nám vyvolává, nachlazení. Kromě rýmy můžeme i kašlat nebo nás může bolet v krku. 

Koronáč
(Coronavirus SARS-CoV-2)

Koronáč COVID-19 změnili celý svět. Většina nakažených měla jen kašel a teplotu, ale někteří museli  do nemocnice nebo zemřeli. Koronáč naštěstí zmutoval a stal se méně nebezpečným, i když o to více nakažlivým. Dnes už ho bereme jako jednu z podzimních viróz. 

Vytvořila jsem pro vás střihy na 5 různých mikroušů a seřadila je podle náročnosti. Mikrouše zvládne ušít i úplný začátečník. Stačí začít od nejjednodušího E-Kolina a postupně se propracovat až ke Koronáči. 

BONUS! Nerdlenky mini-encyklopedie virů a bakterií

Ukázka

K čemu mít plyšové viry a bakterie, když o nich nic nevíte? Sepsala jsem pro vás zábavnou mini-encyklopedii o virech a bakteriích, ve které se dozvíte, co jsou zač mikrouši, se kterými se denně potkáváme. Zjistíte, že ne všichni mikrouši jsou zlí, jak nám pomáhají v těle, a jak je vědci dokáží využít pro dobro lidstva.

 

Mini-encyklopedii si stáhnete v pdf, vytisknete a pak si ji můžete prohlížet se svými dětmi. Ale vsadím se, že většinu neznáte ani vy, i když jste dospělí. 

 

Vstupte do fascinujícího světa virů a bakterií plného zajímavostí a barevných ilustrací! 

 

Věděli jste, že viry jsou mnohem menší než bakterie? Virus rýmy je 100× menší než E. coli. Když to porovnáme se zvířecí říší, tak je to jako myš vs. slon.

Více zajímavostí najdeš v Nerdlenky encyklopedii virů a bakterií!

Co se v kurzu naučíš?

Jak si vytisknout střih a jak ho zmenšit nebo zvětšit. Se stejným střihem potom zvládneš i mini nebo maxi mikrouše.

Jak vybrat vhodnou látku na plyšáky a čím je vycpat, aby byli hebcí, měkcí, ale zároveň se dobře šili. 

Jak se šijou záševky, jak se sešívají oblé části a jak na výběžky. Znalosti nemusíte využít jen na šití mikroušů, ale budou se vám hodit i u šití jiných hraček nebo dokonce oblečení.

Jak vytvořit očička. Podíváme se na šité aplikace, knoflíky i ale i bezpečnostní očička s pojistkou, která se nevytrhnou.

Jak mikrouše vycpat a došít ho matracovým stehem. Matracový steh se skvěle hodí na zašívání roztrhlých věcí ve švu. Ať už je to jiný plyšák nebo třeba polštář.

Jak vyšít obličej. Může se usmívat, může se mračit. Fantazii se ve vyšívání meze nekladou. 

Věděli jste, že máme v těle více bakterií než vlastních buněk? Bakterie v našich střevech dokonce ovlivňují naše chování.

Více zajímavostí najdeš v Nerdlenky encyklopedii virů a bakterií!

Co je součástí kurzu?

PDF střihy

Všechny střihy si můžeš jednoduše vytisknout nebo promítnout projektorem.

Brožurka s instrukcemi

Informace o pomůckách, látkách a šití najdeš v přehledné PDF brožurce.

Mini encyklopedie

Chceš zjistit víc o virech a bakteriích? Připravila jsem mini-encyklopedii plnou zajímavostí o Mikrouších.

Videonávody

Čeká na tebe 10 videonávodů s ukázkou materiálů i podrobným postupem na šití.

Přístup ke kurzu na 1 rok
Přístup k videím v kurzu garantuju na 1 rok, takže budeš mít na ušití Mikroušů dostatek času. 
 

Věděli jste, že nám některé viry můžou pomáhat? Onkolytické viry útočí na nádory bez poškození okolních orgánů a pomáhají s léčbou rakoviny.

Více zajímavostí najdeš v Nerdlenky encyklopedii virů a bakterií!

Kdo tě kurzem provede?

Ahoj,

já jsem Lucka alias Nerdlenka. Proč si říkám Nerdlenka? Protože jsem tak trochu nerd a švadlenka. Loni jsem začala pracovat v Národním institutu virologie a bakteriologie. Každý den čtu o nových nákazách, takže i když zrovna nejsem nemocná tak mám virů a bakterií plnou hlavu. A tak mě napadlo, že si nějaký virus a bakterii ušiju

 

Na českých ani zahraničních stránkách jsem ale nenašla ani jeden návod nebo střih, a tak jsem se rozhodla, že je vymyslím sama. Podívala jsem se na mikroskopické snímky mikrobů a podle nich sestrojila střihy na plyšáky. Po různých úpravách a předělávkách nakonec vznikli Mikrouši.

 

Vytvořila jsem kurz, aby si mohl mikrouše ušít kdokoliv a kdykoliv, třeba když dostane dítě angínu nebo manžel už po dvacáté chytne rýmičku. Kromě toho jsem sepsala i malou Encyklopedii virů a bakterií, aby i ti nejmenší pochopili, kdo nám způsobuje všechny nemoci.

 

Přidej se ke mě do kurzu a uvidíš, že šití není věda. 

Těším se na tebe,

Lucka Holá

Chceš si ušít plyšáky ve tvaru virů a bakterií?

Přihlaš se do kurzu a naučíš se to!