Kalkulačka pro
tylovou kolovku

Změř se a kalkulačka vše spočítá za tebe!

Jak se změřit?

Změř si obvod pasu, boků a délku sukně i podšívky, ať si společně spočítáme spotřebu látek a pruženky. Pokud nevíš, jak se změřit, tak se podívej na můj video návod. Naměřené hodnoty pak zadej do kalkulačky, která ti vypočítá spotřebu látek, gumy i okrasné stuhy.

Kalkulačka





 Plochá hladká pruženka (šíře 4-5 cm): 

?

 Látka na podšívku - kruh látky o průměru: 

?

 1 vrstva tylu - kruh látky o průměru: 

?

 Stuha (šíře užší než pruženka): 

?

!!! Pozor - Přečti si tohle, než si objednáš látky!!!

Co když se kruh nevejde na látku?

Pokud je průměr sukně (číslo z kalkulačky) větší než šíře látky, tak budeš muset látku rozdělit na více dílů. V Tabulce spotřeby zjistíš, jak sukni rozdělit na díly a naskládat je na látku, aby zabraly co nejméně místa.

d=průměr (14)

Objednej si trochu víc!

Pokud šiješ z přírodních materiálů, tak počítej s tím, že se ti látka může trochu srazit (a to na šířku i na délku) a nebo, že ji prodavačka může ustřihnout křivě. Doporučuju objednat o 20 cm látky více.

d=průměr (12)

Z kolika vrstev tylu bude tvá sukně?

Budeš šít sukni z jedné nebo více vrstev? Počtem vrstev vynásob spotřebu tylu. Na duhovou sukni jsem použila 4 vrstvy tylu. Na jednu vrstvu bylo potřeba 1,5 metru látky, a tak jsem koupila 6 metrů. 

d=průměr (11)

Tabulka spotřeby

Mám obvod boků menší než ...

Doporučené materiály

Plochých hladkých pruženek existuje několik druhů. 

  • Klasická hladká má na sobě viditelné malé proužky. Mají jí ve všech galanterkách a dobře se šije. Je tvrdší a ta širší má tendence se při nošení přehýbat v půlce.
  • Jemná je měkká a příjemná na holé tělo. Je lepší ji šít stretchovou jehlou, univerzální jehla tam může vytahovat gumičky. 
  • Saténová je velmi elegantní, ale je na ní nejvíce vidět, křivé a nerovnoměrné šití. 
  • Lurexová se šije stejně dobře jako klasická hladká, ale má v sobě zlaté nebo stříbrné nitky a vypadá zajímavěji. 

Pruženku na pase sukně můžete ozvláštnit přišitou stuhou, z které se uváže mašle.

  • Taftová stuha stuha je matná. Vypadá méně elegantně, ale méně klouže a drží lépe zavázaná.
  • Atlasová stuha je lesklá a působí elegantněji. Klouže a když se špatně zaváže, tak se rozvazuje.

Tyl je průhledná látka z umělých vláken. Vyrábí se ve velkém množství barev, může mít potisk, vyšité prvky i lesk. Může být pevná nebo elastická, tuhá nebo splývavá, jemná s malými očky nebo „hrubá“ s většími oky. Nejlepší je, když se zajdete do galanterie podívat a ošaháte si to nebo si necháte poslat vzorník. Já mám nejradši měkký, jemný tyl, který neškrábe a je příjemný na kůži. 

  •  Tyl se vzorem – Tyl s puntíky, srdíčky, výšivkou nebo krajkou používám v jedné vrstvě, pod kterou dávám podšívku ve stejné barvě. Sukně je pak více splývavá. Pokud chcete nadýchanější sukni, tak mezi podšívku a vzorovaný tyl dejte několik vrstev jednobarevného tylu. 
  • Jednobarvený tyl – Jednobarevný nebo duhový tyl používám v několika vrstvách, aby barva dostatečně vynikla. Na duhovou sukni jsem použila 4 vrstvy tylu a bílou podšívku.  

Co pod tylovou sukni? 

  • Já mám ráda něco příjemného, takže preferuju přírodní materiály, jako třeba viskózu nebo popelín. Vedle nešlápnete ani s úpletem, obzvlášť na dětské sukně (ale v kurzu šití s úpletem ukazovat nebudu). Nevýhoda přírodních materiálů je, že se muchlají. 
  • Výhoda umělých materiálů je, že se nemačkají. Nejlevnější varianta je rongo, které ale hodně elektrizuje. Pro začátečníky určitě nedoporučuju klasickou podšívkovinu, protože hodně klouže a špatně se šije. Jako elegantní variantu můžete zvolit i satén, který ale také hodně klouže. 
  • Z čeho budu šít já? Z viskózy – je jemná a příjemná na horké letní dny.

Více o materiálech zjistíš ve facebookové skupině během přípravného týdnu před začátkem kurzu.

Už jsi v kurzové FB skupině?